Staff Directory

Look through the list below or use the search feature to find a staff member.

Have questions about your student? The best place to start is by contacting your student's PACE coach. For additional support or information, then contact their counselor or school principal. For district programs and supports, contact our district office.

Update Your Contact Information

Not receiving notifications from us? Email us at TOLenrollment@tacoma.k12.wa.us with your updated email or phone number so we can update your contact information in our database.

Tacoma Online Main Office

Shaun Martin

Principal (Grades K-12)

Ruth Schlattman

Assistant Principal (Grades K-5)

Paul Eliot

Assistant Principal (Grades 6-12)

Roxanne Bynum

Family Support Secretary

Beverly Burns

Data Specialist

Sandy Anderson

Library Teacher

Erin Azama

Special Ed Lead - Middle School

Cynthia Banken

Middle and High School Music Teacher

Keevil Bentson

Middle School - Science Teacher, High School - Science Teacher

Pilar Blazey

High School - Spanish Teacher, Middle School - Spanish Teacher

Sara Carder

High School - English Language Arts Teacher

Kenna Carlson

Special Education Teacher- Secondary

Kim Cavanaugh

Psychologist

Brian Chapman

05 - Fifth Grade Teacher

Sharmaine (Shar) Chittenden

01 - First Grade Teacher

Uyen Christiansen

05 - Fifth Grade Teacher

Sarah Conn

High School - English-Language Arts Teacher, Middle School - English-Language Arts Teacher

Jupiter Crabtree

Middle School - Math Intervention Teacher

Damond Crump

Middle School - Math Teacher, High School - Math Teacher

Hillel Dalmat

Special Education Teacher

Allison D'Ambrosio

Middle School - Science Teacher, High School - Science Teacher

Karen Dickinson

High School - English-Language Arts Teacher

Brittnee Dolphin

Special Education Teacher

Rebecca Foster

Secondary TOSA

Kenneth Freeberg

Edgenuity support & ALE Program Design

Brent Gaspaire

High School - Social Studies Teacher

Andrea Gordon

K-5 SUCCESS ESP

Brenda Gow

High School - Math Teacher

Claire Grant

Office Coordinator

Danita Green

Office Support Secretary

Tari Griebel

Middle School - Social Studies Teacher, High School - Social Studies Teacher

Michelle Ha

High School Counselor (Last names M-Z)

Derek Hall

Middle School - Music Teacher, High School - PE Teacher

Jacob Hansen

High School - Math Teacher

Prema Higgins

High School Counselor (Last names A-L)

Alisa Howard

High School - Family & Consumer Science (CTE) Teacher

Stephanie Hurst

Middle School - ELA/Journalism Teacher

Shapriese Jamerson

01 - First Grade Teacher

Michael Justice

High School - Computer Science (CTE) Teacher

Aimee Kamla

K - Kindergarten Teacher

Marjorie Kellogg

Special Education Teacher

Joyce Key

High School - Business & Marketing (CTE) Teacher

Michael Kirlin

Psychologist

Ryan Kupfer

Orientation & Mobility

Sarah Lane

Instructional Facilitator (Elementary)

Kristina Lewin

High School - Science Teacher

Amy Lineaweaver

Speech-Language Pathologist

Stacey Logan

01 - First Grade Teacher

Tony Lund

High School - Science Teacher

Brandy McCollim

Middle School - Elective Teacher

Sharon McGoogan

Middle School - Social Studies Teacher, High School - Social Studies Teacher

Ann McPartlon

Special Education Lead - High School

Barbara McPeak

Middle School - Math Teacher

Mackenzie Mercurio

Physical Education

Kasey Moan

Special Education Teacher- Elementary

Susan Mueller

High School - English-Language Arts Teacher

Katia O'Hara

05 - Fifth Grade Teacher

Kara O'Neall

Special Education Teacher- Secondary

Carla Parker

High School - Math Teacher

Patricia Prescott

04 - Fourth Grade Teacher

Brandi Prestegaard

Office Manager K-12

Sarah Purdin-Golding

High School - Health/PE Teacher

Courtney Renshaw

Speech & Language

Taylor Reyes

Middle School Counselor

Elizabeth Richmond

03 - Third Grade Teacher

Todd Roos

Instructional Facilitator (Secondary)

Rochelle Rosario

Data Specialist

Rebecca Saravia

Music Teacher

Brandon Severance

Middle School - Spanish Teacher, High School - Spanish Teacher

Masha (Maria) Shepherd

Middle School - English Language Arts Teacher

Pat Silkett

K-5 LAP Teacher

Linda Snyder

School Nurse

James Stephens

6-12 ACCESS ESP

Tonya Stevens Chelius

Teacher - K-12 ELL

James Stowe

Middle School - Computer Science (CTE) Teacher

Britte Taylor

Library Teacher

Isaac Thomas

04 - Fourth Grade Teacher

Milagros Thompson

Elementary School Counselor

Patricia (Tricia) Turner

Occupational Therapist

Courtney Underwood

02 - Second Grade Teacher

Kelly Wadsworth

Special Education Teacher- Secondary

Melisa Walley

03 - Third Grade Teacher

Traci West

Special Education TOSA

Mardi Wilkins

High School - Social Studies Teacher

Dr. Betty Williams

Middle School - Elective Teacher, High School - Social Studies Teacher

Kobi Wilson

Middle School Special Education Teacher, High School Special Education Teacher

Olivia Wood

High School - American Sign Language (CTE) Teacher

Heidi Wygle

High School - Visual Art Teacher

Teri Lyn (Teri) Yoshikawa

Physical Therapist